Pozvánka na Hudební sklepy Václav Koubek Trio 15.10.2019

Publikováno: 3.10.2019

Hudební Sklepy

ochutnávka:

Nikdo nikdy - https://youtu.be/33T1n_6aEDo

Proti proudu - https://youtu.be/UeS475RnPio

Důstojnosti - https://youtu.be/xBjpyr1I8lU

 

Václav KOUBEK Trio

Václav KOUBEK (harmonika, zpěv, autorské povídky)

Jan "PONORKA" PONOCNÝ (kytary, krabičky, zpěv)

Jarda JEŘÁBEK (saxofon)

 

Milevsko, Galerie M

úterý 15. 10. 2019

open 19.00, start 19:30 hodin

Předprodej Galerie M (tel. 382 522 082)   galerie@milevskem.cz

Vstupné: 200,- předprodej / 250,- na místě

 

Josef Veverka

Hudební sklepy Milevsko

https://www.youtube.com/channel/UCY_j3qYZ1TAI1HUfg8dA9mQ?view_as=public

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Václav Koubek

Podzimní část letošního již 17. ročníku Hudebních sklepů v Milevsku věnuji 30. výročí Sametové revoluce a jejímu odkazu. Vystoupí v něm zásadní písničkáři, kteří se na ni tak nějak podíleli. Guru Hudebních sklepů Václav Koubek vystoupil od roku 2002 téměř v každém ročníku, ať již samostatně nebo v Triu. Stejně jako dvojici Burian & Dědeček, položil jsem pár otázek i Václavovi:

 

1. Jak vzpomínáš na dobu před 30ti lety?

To jsem se vrátil ze ztroskotané amatérské expedice na moři do Afriky, kde u Tunisu po dvou měsících plavby jsme v bouři dotrhali na jachtě plachty ,porouchal se motor značky Moskva a došly nám peníze i suchary. Přijel jsem vyhladovělý stopem ze Sicílie rovnou do revoluce a protože jsem před plavbou pronajal i byt, abych měl na rok plánované cesty, odjížděl jsem  17.11.1989 ven proti koloně zásahových vozů mířících na Prahu. Hrál jsem ten večer v Opavě a současně přijal narychlo existenční angažmá a režii v tamějším loutkovém divadle. V dalších dnech o přestávkách zkoušek jsem hltal v TV dění mých pražských kamarádů na tribunách Sametové revoluc, zatímco já režíroval autorskou pohádku " Pejsek Kája". Měl jsem týravé nutkání vše zabalit a jet do středu dějin, ale říkal jsem si: " podepsal jsi smlouvu a to je tvá odpovědnost a profesionalita, tak zkoušej". Mé vystoupení v bouřlivých dnech na náměstích se tak odehrávalo v Opavě, Valašském Meziříčí, Novém Jičíně a nejtěžší v Ostravě na Bánské škole, kde jsem zakládal s aktivisty studentský stávkový výbor a podporu Občanského Fóra. Vzpomínám na tu dobu s úsměvem a jistou symbolikou kam ta naivní loď, místo do dálek, do svého konce doplula.

 

2. Co v poslední době tvoříš?

Po své poslední autorské hře "Pobřeží kocoviny" v Divadle D21 jsem se z tvorby odklonil k produkci a rekonstrukci mého soukromého Vesnického klubu v Chotěmicích, kde letos otvírám i zimní víkendový kulturní provoz. Netvořim. Ve válce mlčí múzy. Spituji svědomí, bloudím v sobě, zaháním strach. Celý život jsem byl veden k postoji nelhat a nekrást. V čest, ctít pravidla a slovo.Nemám nadhled a na děravé bárce je i zpěv voláním o pomoc.

 

3. Co očekáváš od nového ministra kultury?

Ministři se mění tak rychle, že v ději hry nepoznáš, kdo je hrdinou a kdo už komparz. Kultura je stavením uvnitř nás. Je nutné si ji budovat pro svoji důstojnost, nadhled a hrdinství. Co je vrcholem stavby? Základ, klenba, cimbuří a pod ním malý ministrant? Nebo zvonička o který každý víš, že nakonec zazvoníš?

 

4. Jakou muziku právě posloucháš?

Ticho. Moře. Ptáky. Slovo druhého naproti...To úžasné,..to hlučné.. už bylo. Ve filmu na  míchačkách, v posledním zvukovém pasu, se vždy míchá  "Stat". Přirozený šum místa konkrétního zde. A to je to krásné, jediné pravdivé pro mne teď. Stav, kdy přes ty ruchy, to snivé, přesahli jsme.

 

Hudební sklepy se konají díky laskavému přispění těchto firem: VETO CZ, koncesionář PEUGEOT v Písku  - KOMERC Vzduchotechnika Milevsko - POLATA – průmyslová výroba a montáž Milevsko · PARK+ Milevsko · Veterinární ambulance Kotrba Milevsko - CALTA Elektro Milevsko - MIOS TRADE