O městě > Mapová aplikace města

Mapy Milevska v novém mapovém portálu

Připravili jsme pro vás nový webový mapový portál. V moderním designu, s novými funkcemi.

Než začnete

Pro práci s mapovou aplikací používejte jen aktuální verze webových prohlížečů Google Chrome nebo Mozilla Firefox. Aplikace používá komponenty, které Internet Explorer, nebo Microsoft Edge nepodporují. Uvedené prohlížeče jsou garancí, že vše bude fungovat, jak má.

Zkoumejte historii města

V mapovém portálu najdete mapy a letecké ortofotomapy, zachycující vývoj města a jeho okolí. Od císařských otisků až po současnost.

Současnost v detailu

Kromě státních ortofotomap najdete v GisOnline také leteckou ortofotomapu, kterou znáte z Mapy.cz, ale s možností zobrazení většího detailu. Pro podrobné zkoumání je zde i podrobná ortofotomapa města z dronu.

Informace ze státních registrů i katastru nemovitostí

V levém panelu najdete datové vrstvy ze státních registrů, které nad mapou zobrazují informace o budovách a parcelách. Zjistíte vlastníka parcely, věcná břemena, vybavenost budov. Hranice parcel jsou aktualizované denně, takže změny v katastru zjistíte velmi rychle.

Technické mapy a pasporty

Z technických informací, které na úřadu spravujeme, jsme vám zpřístupnili záplavová území, technické sítě a pasporty veřejného osvětlení a komunikací. Snadno tak zjistíte, jaké sítě probíhají přes váš pozemek, nebo na ulici před domem. Pokud lampa u vašeho domu nesvítí, najdete zde její číslo pro sjednání nápravy.

Vadí vám něco? Komunikujte s námi

Nově jsme pro vás připravili možnost nahlásit závadu pomocí aplikace v telefonu s Androidem. Nainstalujte si aplikaci Hlášení GisOnline.cz (https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.gisonline.hlaseni.pub&hl=cz). Je to jednoduché – vyfoťte co se vám nelíbí, vyberte kategorii, popište problém a odešlete. K fotografii se připojí souřadnice GPS a našim pracovníkům přijde e-mail se všemi detaily. Vaše hlášení hned najdete v mapové aplikaci. Když nám ve zprávě pošlete i kontakt, budeme vás moci kontaktovat, když bude potřeba upřesnění. A nezapomeňte, že GPS v telefonech potřebuje čas na iniciaci a zpřesnění polohy – tak při psaní zprávy moc nespěchejte.

V GisOnline zjistíte i stav řešení vašeho podnětu

Legendy a nastavení vrstev

Přes ikonu (nahoře v levém panelu aplikace) se přepnete do zobrazení legend, informací o vrstvách a nastavení vrstev, například pro zprůhlednění některé mapy.

Zobrazování dat

Aby aplikace fungovala rychle, některá objemná data se zobrazují až při větším přiblížení. Takové vrstvy se po zapnutí zobrazují šedě.

Při přiblížení mapy název vrstvy zezelená a data se v mapě zobrazí

Nástroje

Ovládání mapové aplikace je velmi jednoduché. Pokud znáte Mapy.cz, umíte už polovinu.

Druhou polovinu najdete zejména v pravém panelu aplikace, kde je sada nástrojů:

Hledání adres – zadejte celou, nebo jen část adresy. Nástroj používá našeptávač, takže pokud neznáte přesný název ulice, snadno jej dohledáte.

 Informace o objektech – některé vrstvy mají připojené informace, nebo i fotografie. Kliknutím na objekt v mapě se v pravém panelu tyto údaje zobrazí.

 Měření bodů, délek a ploch – těmito nástroji zjistíte souřadnice bodů, vzdálenosti a plochy. Klikáním do mapy se měření v mapě vykreslí a v pravém panelu se zobrazí údaje o nich.

Pokud znáte souřadnice nějakého bodu v souřadnicovém systému S-JTSK, jejich vepsáním se bod v mapě posune na jejich místo. Po uložení bodu si můžete přes ikonu změnit formát souřadnic na souřadnice do GPS (ve WGS84).

A když už máte bod, nebo body uložené, můžete je vyexportovat do formátů KML, GPX a GeoJSON. K čemu je to dobré? GPX si můžete nahrát do navigace, stejně jako si ho zobrazit v GisOnline nebo na Mapy.cz pouhým přetažením do mapy. KML v GoogleEarth. GeoJSON je formát pro lidi, kteří pracují s GIS programy. Snadno tak můžete komunikovat nad mapou.

Stejně to funguje pro délky a plochy.

Pokud chcete svá měření vymazat, pouze dvakrát klikněte na ikonu příslušného typu měření. Nebo je vypněte v levém panelu, kde se zobrazují jako Dočasné vrstvy.

GisOnline podporuje Drag and Drop – pokud máte své soubory GPX, KML, GeoJSON, nebo shapefile zabalený v ZIP, stačí je přetáhnout do mapy, kde se zobrazí jako dočasná vrstva. Snadno si tak prohlédnete záznam výletu, nebo uložené body z GPS.

Panoramy z Mapy.cz – není potřeba odskakovat do jiné mapové aplikace, abyste si prohlédli, jak místo vypadá v panoramatickém snímku. Stačí kliknout do mapy a panorama se zobrazí v levém panelu. Funguje to úplně stejně jak to znáte z Mapy.cz.

 Informace o parcele – kliknutím do mapy se vám v nové záložce načte veřejný náhled do Katastru nemovitostí. Kvůli směrnici GDPR o ochraně osobních údajů je informace velmi stručná, takže zjistíte jen základní informace.

 Tisk mapy – v GisOnline si můžete sestavit vlastní mapku a uložit si ji do formátu PDF. Po dokončení tisku nástroj opustíte kliknutím na jakýkoli jiný nástroj

Ovládání mapy

Mapu lze ovládat ikonami v pravém horním rohu mapy - zleva - přiblížit, oddálit, celý rozsah, přiblížení na vybraný objekt, ale nejčastěji asi tlačítky myši – se stisknutým levým tlačítkem posun, kolečkem přiblížení a oddálení, přiblížení také dvojklikem levým tlačítkem.

Tohle je jen začátek

Do nové mapové aplikace jsme zatím jen převedli data z té staré a přidali některá nová data a nástroje. Naším cílem je ale poskytovat vám více kvalitních informací a komunikovat spoustu důležitých dat nad mapou a v kontextu s ostatními informacemi. Budeme pracovat jak na obsahu a datech mapového portálu, tak na nástrojích pro práci s nimi.

 

Mapový portál poskytuje a provozuje společnost TopGis, s.r.o, www.topgis.cz, www.gisonline.cz