Pamětní medaile 2017

Publikováno: 31.10.2017

Město Milevsko nechalo v roce 2014 u příležitosti výročí 830 let od první písemné zmínky o městě vyrobit pamětní medaile. Jejich autorem jsou prof. František Doubek a akademický sochař Vladimír Oppl. Medaile jsou stříbrné a mají průměr 5 cm. Je na nich nápis „Cum Gratia Magna Civitatis Milevsko“ neboli „S velkým díkem města Milevska“. V letech 2014-2016 bylo uděleno postupně významným osobnostem již 20 medailí.

Rada města na základě předložených návrhů rozhodla v letošním roce udělit pamětní medaile takto:

Jan Humpál

Jan Humpál nastoupil jako učitel na milevské hudební škole už v roce 1952 a učil zde hře na housle více než 50 let. Jeho rukama prošlo nespočet mladých muzikantů a mnozí z nich později vynikli. V hudební škole vedl i oblíbený žákovský orchestr. Od založení Píseckého komorního orchestru v roce 1958 byl jeho členem a více než 15 let i jeho koncertním mistrem. Jan Humpál je stále aktivním hudebníkem, je pro nás příkladem skvělého a skromného kantora i muzikanta.

Martin Komárek

Martin Komárek je již nyní legendou dřevorubeckého sportu nejen pro Milevsko, kde žije a pracuje. Ve své dlouhé kariéře reprezentoval Českou republiku na mezinárodním poli a získal velkou řadu trofejí a ocenění. Mezi nejvýznamnější patří tituly mistra Evropy a světa, je i držitelem několika rekordů. Pracuje také jako trenér, organizuje závody. Vytváří dřevěné skulptury motorovou pilou a má i v tomto oboru své zápisy v knize rekordů. Martin Komárek je jednoduše velkým sportovním vzorem pro mnohé.

Jiří Lesák

Jiří Lesák je vzděláním strojař a celý svůj profesní život zasvětil milevské vzduchotechnice. V ZVVZ pracoval jako konstruktér a po politickém uvolnění i ve vysokých řídících pozicích. Velmi aktivně se podílel a podílí na rozvoji milevské turistiky. Mimořádně významná je jeho obětavá činnost v Seniorklubu ZVVZ, která se již dočkala ocenění, ale která je především velkým přínosem pro společenské zapojení mnoha milevských občanů. Za Jiřím Lesákem stojí obrovské množství promyšlené, důsledné a poctivé práce pro druhé.

Jan Polata

Jan Polata pochází ze Šumavy, ale s Milevskem a milevskou vzduchotechnikou je spojen již od roku 1964. kdy začal pracovat v montážním závodě ZVVZ. V roce 1990 začal právě ve vzduchotechnice podnikat samostatně. Postupně svou firmu rozšiřoval a v průběhu čtvrtstoletí vybudoval velký, významný a stabilní podnik, který je jedním z pilířů zaměstnanosti na Milevsku. V našem městě je jméno Polata synonymem pro seriózní a úspěšné podnikání.

Mgr. Martin Třeštík, místostarosta města Milevska