Město Milevsko schválilo rozpočet na rok 2024

Publikováno: 22.12.2023

Na zasedání Zastupitelstva města Milevska dne 13.12.2023 byl projednáván návrh rozpočtu na rok 2024, který kalkuluje s celkovými příjmy přesahujícími částku 285 mil. Kč a celkovými výdaji přes 341 mil. Kč. Vzniklý schodek ve výši 55,35 mil. Kč bude pokryt rezervou finančních prostředků z přebytků minulých let.

Dlouhodobý a náročný proces sestavování rozpočtu započal již v září 2023 a byl značně poznamenán nejistým vývojem v oblasti daňových příjmů, které byly vzhledem ke stavu ekonomiky a legislativním změnám v rozpočtovém určení daní velmi komplikovaně předvídatelné.

Rozpočet běžných výdajů je sestaven s ohledem na předpokládané potřeby při zajišťování činnosti města a úřadu. Tato oblast byla při projednávání rozpočtu podrobena velkému posuzování a hledání úspor. Některých dílčích úspor bylo dosaženo, některé položky naopak vykazují zvýšené hodnoty vzhledem ke všeobecnému zdražování. V souhrnu jsou běžné výdaje oproti roku 2023 na nižších hodnotách (mj. vlivem příznivějších cen energií). I přesto se podařilo vyčlenit na opravy městského majetku částku srovnatelnou s předchozími roky,  a to 18,65 mil. Kč (vč. údržby pronajatého majetku), z toho nejvíce v oblasti bytového a nebytového hospodářství, vodohospodářství, silnic a chodníků. Dále jsou zde zahrnuty údržba a opravy veřejného osvětlení, opravy teplovodů a oprava střechy na zimním stadionu.

Do běžných výdajů také započítáváme příspěvky na provoz pro městem zřízené příspěvkové organizace v celkové výši 52,95 mil. Kč (ve srovnání s rokem 2023 téměř o 1 mil. Kč méně) a rovněž financování organizace SPOS Milevsko, s. r. o. prostřednictvím návratné finanční výpomoci ve výši 10 mil. Kč.

Požadavky na kapitálové výdaje značně převyšují finanční možnosti města. Do rozpočtu na rok 2024 byly zahrnuty investice v celkovém objemu 72 mil. Kč hrazené výhradně z vlastních zdrojů. Kapitálové výdaje nejvýrazněji ovlivňuje investiční akce Rekonstrukce ulice Sokolovská, která začala v roce 2023 a v příštím roce je v rozpočtu na její dokončení  počítáno s částkou 33,48 mil. Kč. Dalším významným projektem je výstavba nové haly a nákup kalového lisu ve výši 12 mil. Kč na čistírně odpadních vod. Mezi nutné kapitálové výdaje se řadí také rekonstrukce podlahy sportovní haly ve výši 7,34 mil. Kč, kde byla podána žádost o dotaci u Národní sportovní agentury a současně je snaha získat pojistné plnění v rámci uplatnění pojistné události (povodně v srpnu 2022).

Posledními většími investicemi pro rok 2024 jsou druhá splátka za odkup objektu šaten na zimním stadionu od společnosti Luwex (4 mil. Kč) a dvouletý projekt Rozvoj služeb eGovernmentu města Milevska (3,12 mil. Kč v roce 2024) - tato akce bude podpořena z 85 % dotací, která bude inkasována v roce 2026.

Nemalé prostředky se proinvestují také u příspěvkových organizací města. Nejnákladnější investicí je výměna oken na 1. ZŠ ve výši 3,4 mil. Kč, z toho příspěvek zřizovatele činí 1,5 mil. Kč. Výstavba letního WC v areálu MŠ Kytička za 2,1 mil. Kč bude realizována s investičním příspěvkem zřizovatele ve výši 1,5 mil. Kč.

Rozpočet také počítá s částkou 8,22 mil. Kč na úhradu splátek již dříve přijatých dlouhodobých úvěrů (na rekonstrukci Švermovy ulice, sportovní haly a rozšíření Domova pro seniory).

Pokud se bude hospodaření vyvíjet výrazně lépe, může se město dočkat i jiných zajímavých projektů. Především je nutné řešit financování rozšíření skládky Jenišovice.

Milevsko 14.12.2023, Finanční odbor MěÚ Milevsko