Úspěšný nákup elektřiny a plynu na rok 2025

Publikováno: 7.3.2024

Město Milevsko si může oddychnout, aspoň co se energií týká. Po posledních dosti nestandardních letech se podařilo nakoupit na příští rok tyto komodity za velmi příznivé ceny.

Hned na začátku roku 2024 se začalo intenzivně zajímat o nákup komodit elektřina a plyn na rok 2025 ve spolupráci se společností Prospeksa, a.s., jejíž prostřednictvím již několik let obchoduje na Českomoravské komoditní burze Kladno jako centrální zadavatel pro jím zřízené organizace a přidružené obce, které o společné obchodování projevily v minulosti zájem.

V té době se velkoobchodní cena elektřiny pohybovala na úrovni 90 EUR/MWh (cca 2220 Kč/MWh) a cena zemního plynu na úrovni 34,5 EUR/MWh (cca 850 Kč/MWh) bez DPH a marže obchodníka u jednoletého nákupu na rok 2025.

Po provedení nezbytných administrativních úkonů spočívajících zejména v aktualizaci všech odběrných míst a nashromáždění potřebných objemů elektřiny a plynu se město Milevsko dne 26.2.2024 zúčastnilo burzovního shromáždění, jehož výsledkem je úspěšný nákup komodity elektřina a plyn na další období.

Dodavatelem elektřiny v napěťové hladině nízkého napětí bude pro rok 2025 společnost SUAS Commodities s.r.o. s vysoutěženou fixní cenou 2.088 Kč/MWh včetně marže obchodníka (bez DPH) a v napěťové hladině vysokého napětí také společnost SUAS Commodities s.r.o. s vysoutěženou fixní cenou 2.135 Kč/MWh včetně marže obchodníka (bez DPH). Ve srovnání s cenou elektřiny vysoutěženou na předchozí období, se jedná o úsporu ve výši 1.644 Kč/MWh v hladině nízkého napětí a 1.741 Kč/MWh v hladině vysokého napětí. Dodavatelem plynu bude společnost Pražská plynárenská, a.s, s vysoutěženou fixní cenou 885 Kč/MWh včetně marže obchodníka (bez DPH).

Dle sdělení makléře se v té době jednalo o letos nejlépe vysoutěženou cenu za MWh plynu a zároveň velmi dobré načasování aukce, neboť např. velkoobchodní cena elektřiny byla již o tři dny později o 150 Kč/MWh vyšší, přičemž likvidita na trzích není tradičně touto dobou vysoká a frekvence nákupů se začíná stupňovat až v následujících měsících.

I přes rozdílná množství celkového obchodovaného objemu obou komodit v posledních dvou obdobích došlo tímto nákupem k úspoře zhruba 4,5 milionu Kč.

Nákup energií